BUILD THE (IM)POSSIBLE: Weź udział w Międzynarodowym Konkursie i Wygraj Wyzwanie!

WZMOCNIENIE KONSTRUKCYJNE

Wzmocnienie statyczne, zmiana kwalifikacji energetycznej i ograniczenie hałasu

wideo

XEPOX - MAKES TIMBER STRONGER THAN WOOD

CAP SUPER - ADJUSTABLE ROOFING SYSTEM FOR CONSTRUCTION SITES

WZMOCNIENIE KONSTRUKCYJNE: INNOWACJE W CELU ODZYSKANIA ISTNIEJĄCEGO STANU

Jeszcze nigdy tak ważne nie było proponowanie nowych rozwiązań dla przywrócenia istniejącego stanu, które zapewnią odnowienie zasobów budowlanych według zasad opłacalności ekonomicznej, przyjaznych dla środowiska i wydajnych energetycznie.

Projektowane i realizowane działania ukierunkowane na wzmocnienie konstrukcyjne muszą w optymalny sposób połączyć różne czynniki, w tym polepszenie pod względem sejsmicznym oraz zwiększenie wytrzymałości i sztywności platform, w poszanowaniu zasad renowacji zachowawczej (zgodność materiału, odwracalność, nieinwazyjność interwencji) oraz wymagań dobrej izolacji akustycznej między poszczególnymi platformami.
 
Jesteśmy świadomi tego, że pełnimy rolę innowatorów i opracowaliśmy specjalne systemy służące odnowieniu istniejących konstrukcji poprzez wzmocnienie, zarówno typu drewno - drewno, jak i drewno - beton. Są to awangardowe rozwiązania technologiczne, które obejmują szeroki asortyment wysoko wytrzymałych i sztywnych łączników, membran ochronnych, samoprzylepnych materiałów uszczelniających i innych akcesoriów.

ODTWÓRZ DREWNO O LEPSZYCH WŁAŚCIWOŚCIACH UŻYTKOWYCH

Wśród topowych rozwiązań służących odbudowie budynków znajdziemy produkty linii XEPOX, nasze dwuskładnikowe żywice epoksydowe do stosowania konstrukcyjnego.

Cechują się doskonałymi właściwościami użytkowymi i niezawodnością, są idealne do wzmocnienia statycznego, rekonstrukcji drewna i wykonania sztywnych złączy, umożliwiając stworzenie w niezwykle prosty i elastyczny sposób skutecznych i trwałych złączy drewno-stal.
 
Żywice XEPOX składają się z komponentów epoksydowych i aminowych wysokiej jakości, aby zapewnić doskonałe właściwości mechaniczne, chemiczne i fizyczne. Wyróżniają się wyraźnie wyższą wytrzymałością na rozciąganie i ścinanie w porównaniu z drewnem. Wytrzymałość ta pozostaje niezmienna mimo upływu czasu, gwarantując trwałość konstrukcji.

ZWIĘKSZENIE SZTYWNOŚCI STROPÓW WSPÓŁPRACUJĄCYCH 

Jedną z najskuteczniejszych metod wzmocnienia istniejącego drewnianego stropu jest zwiększenie jego sztywności strukturalnej. Bardziej sztywny strop zmniejsza również przenoszenie drgań akustycznych poprzez drewniane elementy i ogranicza odkształcanie pionowe istniejących belek.
Wśród najszybszych i najbardziej skutecznych systemów pozwalających uzyskać zwiększenie sztywności, znajdziemy stropy współpracujące, które mogą być wykonane z zastosowaniem różnych systemów:
 
• strop złożony drewno-drewno połączony łącznikami ułożonymi na krzyż z gwintem na całej długości VGZ;
• strop złożony drewno- beton połączony łącznikami ułożonymi na krzyż z podwójnym gwintowaniem CTC.
 
Zwiększenie sztywności i odpowiednie ukotwienie do konstrukcji obwodowej umożliwia również dostosowanie sejsmiczne budynku, przenosząc skutecznie działania horyzontalne.
 
Oba rozwiązania gwarantują przestrzeganie zasad renowacji zachowawczej, która jest podstawą odtworzenia tradycyjnego dziedzictwa architektonicznego i można je obliczyć w naszym oprogramowaniu MyProject.

WZMOCNIENIE KONSTRUKCYJNE I WYDAJNOŚĆ ENERGETYCZNA

Nasze testy laboratoryjne wykazały, jakie znaczenie ma zastosowanie membrany o zmiennej przepuszczalności dla osuszenia warstw po etapie gromadzenia wilgoci, co jest typowe dla procesów renowacji budynków. Membrany typu CLIMA CONTROL idealnie się do tego nadają, ponieważ pozwalają konstrukcji wysychać w kolejnych miesiącach po obróbce, działając jak paroizolacja po uzyskaniu równowagi termicznej.

W celu zweryfikowania tej cechy, przygotowaliśmy pierwszy etap pomiarów w laboratorium. Po fazie kondycjonowania, w której utrzymywana była wysoka wilgotność (80%) poszczególnych warstw, rozpoczęta została faza testowa w dynamicznych warunkach zewnętrznych, w których odtworzono warunki środkowoeuropejskiego klimatu letniego (Monako). Już po 17 dniach można było zauważyć proces schnięcia i spadek wilgotności wewnątrz warstw.

Dzięki odpowiednim rozwiązaniom można w łatwy sposób wykonać budynki, które nie marnują zasobów energetycznych, gwarantując prawidłowe warunki wilgotności i temperatury: im lepiej korzystamy z tych produktów, które są owocem poszukiwań technologicznych, tym mniej zasobów marnujemy i skuteczniej chronimy środowisko.