BUILD THE (IM)POSSIBLE: Weź udział w Międzynarodowym Konkursie i Wygraj Wyzwanie!

SYSTEM KONSTRUKCYJNY
TIMBER FRAME

TIMBER FRAME: WYKONUJ DREWNIANE KONSTRUKCJE SZYBKO I LEKKO

System konstrukcyjny Timber Frame o szkieletowych ścianach nośnych, charakteryzuje się wykonaniem ścian poprzez ramę zbudowaną ze słupków, którą później wypełnia się materiałem izolacyjnym i wzmacnia płytami OSB.

Zasadniczo, systemy szkieletowe wykorzystują mniejszą ilość drewna. Struktury są zatem lżejsze a ich wykonanie jest szybsze, pozwalając oszczędzić czas i zasoby, w porównaniu z innymi systemami konstrukcyjnymi.

Na przestrzeni lat powstało wiele podsystemów, zatem przyjrzyjmy im się wspólnie.

LEKKI TRADYCYJNY SZKIELET: EFEKTYWNOŚĆ PROSTOTY

Jest to system konstrukcyjny, który wbrew temu, co sądzi wiele osób, nie opiera się na prefabrykacji, ale na dużej dbałości o szczegóły i najróżniejszych wymaganiach architektonicznych.

Szkielet zazwyczaj składa się z litego drewna, drewna połączonego grzebieniowo, I-joist, OSB lub plywood oraz innych tworzyw drzewnych. Tradycyjny lekki szkielet reprezentują Platform frame, Balloon frame, Semi-balloon oraz Truss-framed.
 
Szybka i prosta realizacja z zastosowaniem tych systemów spowodowała, że ten rodzaj konstrukcji rozpowszechnił się w całym świecie anglosaskim już w czasach „podboju Zachodu”, od połowy XIX wieku, występując aktualnie w prawie wszystkich realizacjach budynków mieszkalnych wykonywanych na tych rynkach.
 
Najbardziej popularna jest technika Platform frame, w której poszczególne piętra wykonywane są jedno na drugim. Techniki Baloon Frame i Semi-Balloon Frame zakładają natomiast budowę dwóch pięter na raz, korzystając z gwoździowania i siły roboczej, niekoniecznie wyspecjalizowanej, natomiast technika Truss Frame oznacza wykonanie belek ze złączami zawiasowymi.
 
Są to systemy tradycyjne, proste, o ugruntowanej pozycji z punktu widzenia skuteczności oraz korzystnym stosunkiem jakości do ceny i - jako takie - są nadal powszechnie stosowane w wielu częściach świata. 


SZKIELET ZAAWANSOWANY: TRADYCJA IDZIE O KROK DALEJ

Anglosaskie systemy konstrukcyjne w miarę upływu czasu zostały przyjęte również przez mieszkańców regionów alpejskich, którzy wykorzystali w nich elementy drewniane o większej masie i wymiarach.

Dzięki temu przewymiarowaniu i technologii opracowanej przez Rothoblaas dla systemów mocujących i uszczelniania, systemy szkieletowe nabrały nowego wymiaru, osiągając doskonałe właściwości użytkowe.
 
Ma to znaczenie zwłaszcza w aspekcie termicznym, w którym, dzięki zastosowaniu nadzwyczajnie wydajnych rozwiązań zapewniających odporność na przenikanie powietrza, wody i wiatru, mamy gwarancję wyższego komfortu mieszkalnego.
Poznaj asortyment produktów zapewniających hermetyczność i wodoszczelność:

SZKIELET PREFABRYKOWANY: OGRANICZ CZAS I KOSZTY

Te rozwiązania konstrukcyjne umożliwiają wdrożenie wysokiej liczby prefabrykatów. Dzięki temu można znacząco ograniczyć czas potrzebny na montaż na budowie, a tym samym zmniejszyć koszty wykonania.
 
Przykładowo, większość obróbki wykończeniowej można wykonać jeszcze w zakładzie produkcji, przed dostawą na plac budowy. System ten łączy zatem w najlepszy sposób jakość komponentów i prędkość realizacji.

W WYDAJNOŚCI ENERGETYCZNEJ ISTOTNĄ ROLĘ ODGRYWAJĄ DETALE

Jeśli decydujemy się na budowę w tym systemie, zasadnicze znaczenie ma dbałość o każdy szczegół: od zastosowanego materiału izolacyjnego aż do odpowiedniej hermetyczności, od uszczelnienia detali do dbałości o zmniejszenie hałasu.

Materiał izolacyjny wbudowywany jest w konstrukcję nośną wykonaną ze słupków, co powoduje zmniejszenie grubości ściany oraz wynikające zwiększenie powierzchni handlowej.

Również rozwiązania mające na celu zmniejszenie hałasu umieszczane są pomiędzy elementami konstrukcji szkieletowej, aby zwiększyć komfort mieszkalny.